מסלול אופניים – יער חוף הכרמל – יער עופר

מסלול נגיש:

לא

מסלול נגיש:

לא

עונה מומלצת:

בכל ימות השנה

קמפיינג:

כן

חניה:

כן

מתאים לילדים:

כן

דרגת קושי:

בינוני

דמי כניסה:

אין מידע

מבנה המסלול:

מעגלי;ישר

דרוש ציוד:

כובע, מים

מסלול אופניים – יער חוף הכרמל – יער עופר

5/5

יער חוף הכרמל הוא אחד המקומות הקסומים בארץ. יער גדול, רחב מימדים ושופע פינות מסתור קסומות, מצפורים, חניונים, פינות פיקניק ונוף הררי וירוק כל השנה. היער עוטף את הישובים היישובים כרם מהר"ל ניתן לטייל ברגל במסלולי הליכה קצרים המתאימים לכל המשפחה וגם לרכב על אופניים. המסלולים מסומנים ומשולטים. 

המסלולים:

שביל היער הקסום: מסלול טיול טבעי באורך של 1.5 ק"מ, יוצא מחניון הזיתים ע"ש משה קולר וחוזר אליו. החניון הוקדש לזכרו של איש אגף הייעור בקק"ל משה קולר.

נלך בשביל עפר המסומן בכחול בוואדי זיתים שבהמשך, במעבה היער המתחלף לסימון אדום. השביל מתפתל בין עצי חורש צפופים ומספק תצפיות לים ולמישור חוף הכרמל. השביל נפרץ והוכשר ע"י בני נוער מתנועת בני המושבים במסגרת מפעל יוסי יפה תשס"ה (2004). השביל עובר בחורש עבות וכוורות של דבורים קיימות בין עצי האיקליפטוס הגבוהים. אכן "חלקת יער קסומה" מן האגדות. במפגש שבילים נמצא עץ חרוב ענק ומצל. בהמשך ולקראת סופו של הטיול, נפתח חלון נוף כחול אל הים. השביל משלים סיבוב וחוזר לחניון הזיתים ממנו יצאנו.

שבילי נועם: קניון צר וקצר של סלעים, הנמצא בתוך יער עבות ובו מיני עצים רבים המקיפים את השביל. השביל מטפס בהר ומתחבר עם שביל ישראל. נלך בצורה מעגלית עד שנגיע לקניון צר. מעט לפניו- פינת מנוחה "בקעת שיר" לזכרו של סמל נועם בהגון (באגי), שנפל בחודש פברואר 2003 בעת פתיחת ציר בחבל עזה. פינת ההנצחה הוקמה לזכרו ע"י חבריו ובני משפחתו. אפשר לשבת על בולי העץ שהוצבו במעגל וליהנות מצילם של עצי האורן העבותים. לאחר מנוחה קצרה, נרד בקניון הצר המרובה בסלעים ונשוב אל דרך העפר ממנה באנו.

שבילי רון: נמצא בחורבת כביר שביער עופר, צפונית-מערבית לכרם מהר"ל. במרכזו חניון, לזכרם של אל"מ (מיל') אביאל רון ושני ילדיו, עופר וענת. אביאל רון ז"ל היה ממפתחי טנק המרכבה וזוכה פרס בטחון ישראל לשנת תשנ"ב. בעת מותו ניהל את המרכז למיפוי ישראל (מפ"י). הוא נהרג יחד עם שני ילדיו בפיגוע של מחבל מתאבד במסעדת "מצה" בחיפה ב- 31/3/2002. אתר ההנצחה הוקם לזכרם על ידי האם והרעיה כרמית.

בלב 1,300 דונם של צמחיית חורש הכשירה קק"ל מסלול טיול מעגלי באורך של1.2 ק"מ, המתאים להולכי רגל ולרוכבים על אופניים. לאורך המסלול שילוט מכוון, הסברים בוטניים, גיאוגרפיים והיסטוריים, שישה מצפורים המשקיפים אל הנוף, שולחנות פיקניק ופינות מנוחה. העמותה להנצחת זכרם של בני משפחת אביאל מקיימת בכל שנה מסע ניווט לרוכבי אופניים בשיתוף קהילות רוכבי האופניים מהארץ ומחו"ל. השבילים חוצים חורשות אורנים רבות, והם מהווים חגיגה לרוכבי אופניים ולחובבי הצעדות הרגליות. ביער תוכלו למצוא עצי אלון מצוי, אורן ירושלים, אלה ארץ ישראלית, חרוב מצוי, אלת המסטיק, עצי זית סורי ועוד. את החניון המרכזי של הפרויקט מעטרים ספסלים ושלטי הדרכה. הדרך עוברת בנוף מדהים שנפרשעל כרם מהר"ל וחוף הים.

פינות ירוקות לפיקניק: כל מי שמחפש פינות ירוקות לפיקניק, יוכל לסור למצפה עופר. לאורך הדרך למצפה פזורים חניונים ושולחנות פיקניק לרוב. בראש ההר ניצב מגדל תצפית אש, מוקף בגן מרהיב הצופה אל נופי הכרמל וחופו. מגדל התצפית הוקם בשנות ה- 60 של המאה הקודמת לצורך התרעה מפני שריפות יער. כשהוקם לא שיערו עד כמה יגביהו צמרות העצים, ולכן לפני מספר שנים לא נותרה ברירה אלה להוסיף לו קומה. אפשר לעלות אליו אבל האחריות חלה על המטייל.

מהמגדל הגבוה אפשר לראות את כל רכס הכרמל, מדליית אל כרמל ועד זיכרון יעקב, את מישור החוף מעתלית דרומה, ואת צמרות האורנים של יער יהדות אוסטרליה.

 תמונה – ארכיון הצילומים קקל, ישראל סיני. מתוך אתר פיקיוויקי

פרטים נוספים על מסלול - מסלול אופניים - יער חוף הכרמל - יער עופר

דוא"ל / טלפון:

לא ידוע

מפות טיולים וסימון שבילים:

No. 4 Carmel

מה באיזור:

אין מידע

איזור המסלול:

צפון

אורך המסלול:

3-5 ק"מ

משך המסלול:

2-4 שעות

איזור המסלול:

לא ידוע

מים לשתיה:

אין

רחצה במים:

לא

תחילת המסלול ביער חוף הכרמל

יער חוף הכרמל

סיום מסלול ביער עופר

יער עופר

שתפו

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

מסלולי טיול נוספים בישראל

Booking.com

סגירת תפריט
סגירה